Godziny urzędowania

Kancelaria parafialna czynna:

poniedziałek – sobota: w godz. 08:00 – 09:00

Chrzest Święty

Datę Chrztu Świętego można ustalić zgłaszając się do zakrystii lub kancelarii. Wtedy zostanie ustalone spotkanie na spisanie aktu Chrztu Świętego i katechezę dla rodziców przygotowującą do chrztu dziecka. Na spotkanie należy zabrać ze sobą:

• akt urodzenia dziecka,
  • dane chrzestnych: imię, nazwisko, wiek i adres.

Katecheza chrzcielna dla rodziców, którzy zgłosili swoje dziecko do Chrztu  świętego i mają już ustalony termin, albo planują w najbliższym czasie Chrzest swojego dziecka. W katechezie uczestniczą oboje rodzice.

Dokumenty wymagane:

• metryka chrztu – w przypadku osób, które nie były ochrzczone w parafii,
  • w przypadku osób spoza parafii – zgoda proboszcza parafii zamieszkania na przyjęcie sakramentu bierzmowania poza parafią zamieszkania,
  • w przypadku osób starszych – świadectwo ukończenia katechizacji szkolnej.

Małżeństwo

Młodzi, którzy planują zawarcie Sakramentu Małżeństwa mogą ten zamiar zgłosić w zakrystii albo w kancelarii, ustalając termin ślubu.

Przynajmniej 4 miesiące przed planowanym terminem ślubu należy zgłosić się w zakrystii i ustalić spotkanie na spisanie protokołu przedślubnego. Wtedy konieczne jest zgromadzenie wymaganego kompletu dokumentów:

• akty chrztu świętego z adnotacją o bierzmowaniu, jeśli chrzest był poza parafią Św. Stanisława BM (ważne 6 miesięcy od wydania),
  • potwierdzenie ukończenia kursu przedmałżeńskiego,
  • zaświadczenie ze spotkań w poradni rodzinnej,
  • dowody osobiste,
  • dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego, potwierdzające stan wolny lub akt ślubu cywilnego,
  • dane świadków (imię, nazwisko, wiek i adres).

Jeśli oboje narzeczeni nie są naszymi parafianami, konieczna jest zgoda jednego z proboszczów na przeprowadzenie rozmów kanonicznych i udzielenie ślubu poza własną parafią.

Pogrzeb katolicki

Po śmierci kogoś ze swoich bliskich prosimy o kontakt z kancelarią w celu ustalenia daty i godziny pogrzebu. W celu dopełnienia formalności prosimy następnie dostarczyć do kancelarii akt zgonu i potwierdzenie przyjęcia sakramentów spowiedzi, Komunii Św i namaszczenia chorych w szpitalu czy w domu (jesli zmarły takie sakramenty przyjął). Jeżeli zmarły nie mieszkał na terenie parafii św. Stanisława, więcej niż ostarnie 3 miesiące, konieczna jest także zgoda na pogrzeb proboszcza miejsca zamieszkania lub DPS.
Warto pamiętać także, że w szpitalach i DPS posługują kapelani, dlatego gdy ktoś z naszych bliskich zostaje zabrany do szpitala czy przebywa w DPS należy poprosić kapelana o udzielenie choremu wspomnianych wyżej sakramentów świętych.